Multiplication and Division Word Problems No Problem!


Download Multiplication and Division Word Problems No Problem!


Preview text

Math Busters Word Problems Reproducible Worksheets Reproducible Worksheets for:
Multiplication and Division Word Problems No Problem!
These worksheets are reproducible for educational use only and are not for resale. © 2010 Enslow Publishers, Inc.

Math Busters Word Problems Reproducible Worksheets
Reproducible Worksheets for:
Multiplication and Division Word Problems No Problem!

These worksheets practice math concepts explained in Multiplication and Division Word Problems: No Problem! (ISBN: 978-0-7660-3370-2), written by Rebecca Wingard-Nelson.
Math Busters Word Problems reproducible worksheets are designed to help teachers, parents, and tutors use the books from the Math Busters Word Problems series in the classroom and the home. The answers to the problems are contained in the Answers section starting on page 56.
Teachers, librarians, tutors, and parents are granted permission and encouraged to make photocopies of these worksheets.
These worksheets are reproducible for educational use only and are not for resale. © 2010 Enslow Publishers, Inc.
Visit www.enslow.com and search for the Math Busters Word Problems series to download worksheets for the following titles:

Algebra Word Problems No Problem!
978-0-7660-3367-2
Fraction and Decimal Word Problems No Problem!
978-0-7660-3371-9
Geometry Word Problems No Problem!
978-0-7660-3368-9

Graphing and Probability Word Problems No Problem!
978-0-7660-3372-6
Math Measurement Word Problems No Problem!
978-0-7660-3369-6
Multiplication and Division Word Problems No Problem!
978-0-7660-3370-2

Titles in this series can be purchased directly from:
Enslow Publishers, Inc. 40 Industrial Road, Box 398 Berkeley Heights, NJ 07922-0398 Phone: 1-800-398-2504 email: [email protected] Web Page: http://www.enslow.com

1

Name ­_­­ ________­_­­ ________________________         Date ___________________
Problem-Solving Steps
1. What are the four problem-solving steps?
2. What can you do to help yourself understand a question?
3. Name at least three plans you can use to solve math problems.
4. What should you do if your plan for solving a problem does not work?
5. How can reviewing the problem after you have an answer help you in the future?
© Enslow Publishers, Inc. Sheets are reproducible for educational use only. 2

Name ­_­­ ________­_­­ ________________________         Date ___________________
Problem-Solving Steps
Jacob and his two sisters paid $8 each to enter a corn maze. How much did they pay in all? Read and understand the problem.
What does the problem ask you to find?
What information do you need to solve the problem?
Make a plan.
How can you solve this problem?
Solve the problem.
Carry out your plan. 
Look back.
Does your answer match the question? Is the math correct?    What other plan could you use to solve this problem?
© Enslow Publishers, Inc. Sheets are reproducible for educational use only. 3

Name ­_­­ ________­_­­ ________________________         Date ___________________
Recognizing Multiplication
A movie and video game rental store rents older games for $4 and new games for $9. Chase rented 3 new games. How much did Chase pay to rent the games? Read and understand the problem.
What does the problem ask you to find?
What information do you need to solve the problem?
Make a plan.
How can you solve this problem?
Solve the problem.
Carry out your plan. 
Look back.
Does your answer match the question? Does the answer make sense?    Did your plan work for this problem?
© Enslow Publishers, Inc. Sheets are reproducible for educational use only. Score: 4

Name ­_­­ ________­_­­ ________________________         Date ___________________
Recognizing Multiplication
The freshman class is selling beeswax candles as a fund raiser. Trisha sold 6 boxes of candles. Each box holds 12 candles. How many candles did Trisha sell in all?
Yamin's garden has 5 rows of hot peppers with 4 plants in each row. How many hot pepper plants are in Yamin's garden?
© Enslow Publishers, Inc. Sheets are reproducible for educational use only. Score: 5

Name ­_­­ ________­_­­ ________________________         Date ___________________
Count
BJ added a cell phone to his family’s plan. His phone costs him $5 a month. How much does his phone cost him over 6 months? Read and understand the problem.
What does the problem ask you to find?
What information do you need to solve the problem?
Make a plan.
How can you solve this problem?
Solve the problem.
Carry out your plan. 
Look back.
Does your answer match the question? Does the answer make sense?    Did your plan work for this problem?
© Enslow Publishers, Inc. Sheets are reproducible for educational use only. Score: 6

Name ­_­­ ________­_­­ ________________________         Date ___________________
Count
When Allen goes to work, he spends $2 each day for parking. How much does Allen spend for parking after 14 days of work?
Morgan spends 10 minutes each night doing shoulder exercises her physical therapist assigned. How many minutes does she spend a week on her shoulder exercises?
© Enslow Publishers, Inc. Sheets are reproducible for educational use only. Score: 7

Name ­_­­ ________­_­­ ________________________         Date ___________________
Draw a Picture
A vending machine package contains 2 sugar cookies. Michael ate 5 full packages. How many cookies did Michael eat? Draw a picture to help solve this problem. Read and understand the problem.
What does the problem ask you to find?
What information do you need to solve the problem?
Make a plan.
How can you solve this problem?
Solve the problem.
Carry out your plan. 
Look back.
Does your answer match the question? Does the answer make sense?    Did your plan work for this problem?
© Enslow Publishers, Inc. Sheets are reproducible for educational use only. Score: 8

Name ­_­­ ________­_­­ ________________________         Date ___________________
Draw a Picture
One pizza is cut into 8 slices. How many slices are in 4 pizzas? Draw a picture to help solve this problem.
Sara Jo filled 4 bowls with 4 cups of popcorn each. How many cups of popcorn did she have in all? Draw a picture to help solve this problem.
© Enslow Publishers, Inc. Sheets are reproducible for educational use only. Score: 9

Preparing to load PDF file. please wait...

0 of 0
100%
Multiplication and Division Word Problems No Problem!